ارتباط چرتکه با ریاضی چیست؟

//ارتباط چرتکه با ریاضی چیست؟

نمایی از دستان کودک روی چرتکه

ارتباط چرتکه با ریاضی چیست؟

چرتکه را می توانیم به عنوان یکی از روش های نوین یادگیری ریاضی عنوان کنیم. از آنجایی که ریاضیات به علم محاسبات مرتبط است می توانیم بگویم چرتکه محاسبات را به روشی نوین و به صورت ذهنی به انجام می رساند که فرایند یادگیری و محاسبات در ریاضی را به حداقل زمان ممکن نزدیک می کند. می توانیم بگویم یکی از قدیمی ترین ماشین حساب ها و یا حتی یکی از قدیمی ترین کامپیوترهای که در جهان مورد استفاده قرار می گرفت چرتکه بوده است. از همین رو به شکل بسیار گسترده ای امروزه می توان برای یادگیری موثر ریاضی از آن بهره گرفت. محاسبات با استفاده از چرتکه یکی از روش های آموزش ریاضی بر اساس اصول محاسبات چرتکه ژاپنی محسوب می شود. چرتکه پس از طی شدن مدت زمان مشخص و معین بر اساس هوش و نبوغ دانش آموزان به صورت ذهنی محاسبات را به انجام می رساند. دانش آموز به راحتی می تواند با تصور تصویر چرتکه در ذهن خود اعمال مربوط به ریاضی را که چهار عمل اصلی است را به انجام برساند که این امر در فرایند یادگیری ساده تر ریاضی بسیار موثر است. در مطلب پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون ارتباط ریاضی و چرتکه مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشید.

تأثیر چرتکه بر روند یادگیری ریاضیات چیست؟

بر اساس تحقیقات به عمل آمده چرتکه بر روی محاسبات ذهنی دانش آموز از سن ۵ تا ۱۲ سالگی بسیار تأثیر گذار است. تحقیقات به عمل آمد بر روی دانش آموزان شهر تبریز صورت گرفته است و در این طرح پژوهشی تعداد ۶۰ دانش آموز را به دو دسته ۳۰ تایی تقسیم کردند. قبل از اجرای فرایند آموزش چرتکه آزمونی به صورت مشترک بین دو گروه برگزار شد. پس از طی فرآیند آموزش چرتکه به دانش آموزان گروه الف آزمونی به صورت مشترک بین هر دو گروه برگزار شد این بار نیز با سؤالاتی مشترک که در نتیجه نهایی مقیاس حل مسئله نسبت به آزمون اول در بین دو گروه بسیار تفاوت پیدا کرده بود. به شکلی که آزمون عملکرد حل مسئله ۹۲ درصد، حافظه عددی ۸۸ درصد و هوش منطقی ۶۷ درصد برای گروه اول رشد پیدا کرده بود. به راحتی پس از تحقیقات به عمل آمده محققین به این نتیجه دست پیدا کردند که یادگیری چرتکه می تواند بر روی مهارت‌ها و توانمندی های دانش آموزان و رشد بهتر درک ریاضی تأثیر گذار است.

چرتکه و فعالیت دو نیم کره مغز

چرتکه سبب می شود محاسبات ذهنی محرک بسیار خوبی برای فعالیت هر دو نیم کره مغز شود. به شکلی که با به کارگیری دست و ذهن پلی بین نیم کره راست و چپ مغز زده می شود و این امر چالشی برای یادگیری بهتر به شمار می آید. از سوی دیگر می توانیم به این مهم اشاره داشته باشیم که یادگیری محاسبات ذهنی که ارتباط مستقیم با یادگیری ریاضیات دارد مزایای بسیاری دیگری نیز دارد. چرتکه سبب می شود قدرت یادگیری؛ تمرکز، خلاقیت، بهبود حافظه، افزایش اعتماد به نفس، خلاقیت بیشتر و عملکرد تحصیلی بهتری در دانش آموز فراهم شود. بهترین سن برای یادگیری به روش محاسبات ذهنی عموماً ۵ سالگی الی ۱۲ سالگی عنوان شده است. در این سن کودک قدرت یادگیری بیشتری دارد و از بازی کردن با اشیاء بسیار لذت می برد. چرتکه می تواند به عنوان یک وسیله بازی در اختیار کودک قرار داده شود و به رشد خلاقیت او نیز کمک کند.

کلام آخر پیرامون ریاضیات و ارتباط چرتکه

چرتکه در یک نگاه کلی بر روی عملکرد حل مسئله در دانش آموزان تأثیر می گذارد. امر دیگری که در محاسبات ذهنی با استفاده از چرتکه مشاهده می شود تقویت حافظه عددی در کودکان است که با استفاده از چرتکه بسیار افزایش پیدا می کند. در نهایت می توانیم بگویم با یادگیری چرتکه و محاسبات به روش ذهنی عملکرد هوش منطقی و ریاضی کودکان بسیار افزایش پیدا می کند. عملکرد حل محاسبه مسئله ریاضی، مقیاس حافظه عددی، مقیاس سنجش و برآورد هوش های چندگانه، هوش منطقی و تأثیر بهتر بر روند یادگیری با استفاده از چرتکه از نتایج مثبت در یادگیری ریاضیات عنوان شده است. بدون تردید مناسب ترین سن برای بهره گیری مناسب از ذهن دانش آموزان مقطع ابتدای و بهتر از آن پیش دبستانی است که سبب می شود دانش آموز متفاوت تر از هر زمان دیگری در درس ریاضی رشد داشته باشد.

لطفا مقاله ” چرتکه چیست و چه تاثیری در درک مفاهیم ریاضی دارد؟ ” را نیز  مطالعه فرمایید.

۱۳۹۸-۵-۱۵ ۱۶:۵۴:۲۶ +۰۰:۰۰

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

تلفن: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

فکس: 458 761-9562

وبسایت: ThemeFusion

نوشته‌های تازه