چرتکه چیست؟

//چرتکه چیست؟

معلم و بچه ها درکلاس چرتکه

پس از مطالعه ی کامل این مقاله و پاسخ دهی درست به دو سوال ذیل تخفیف ثبت نام ۱۰ درصدی دریافت کنید

چرتکه چیست؟

 چرتکه یک ابزار محاسباتی است که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. امری که این روزها توجه به این وسیله کاربردی را بسیار پر رنگ تر از گذشته کرده است این است که دانش آموزان با استفاده از این وسیله محاسباتی بسیار ساده تر از هر زمان دیگری می توانند چهار عمل اصلی محاسبات را به انجام برسانند.

چرتکه این مهم را برای دانش آموزان فراهم کرده است که بتوانند عمل ضرب، جمع، تفریق و ضرب را در کمترین زمان ممکن به انجام برسانند. در یک نگاه کلی می توانیم بگویم سیستم آموزشی کشور سعی بر آن دارد که با روش های سنتی و ساده بدون نیاز به سواد خواندن و نوشتن بر روی دو نیم کره مغز دانش آموز کار کند. پیشنهاد می شود مقاله تاریخچه چرتکه را نیز مطالعه بفرمایید.

باید بگویم یادگیری چرتکه توسط کودک شما تنها معطوف به کلاس درس و چهار دیواری خانه شما نمی شود بلکه در شکل گسترده تر این فن می تواند به توسعه فرهنگ، اقتصاد و تکنولوژی عملی دامن بزند و راه را برای کسب فنون و علوم جدیدتر نیز باز کند. چرتکه در ایران شکل بسیار جدی به خود گرفته است و این امر را به وضوح می تواند در مسابقات بین المللی که در حال برگزاری است مشاهده کرد. در هجدهمین دوره مسابقات بین المللی محاسبات ذهنی چرتکه در کشور مالزی ایران توانست به مقام قهرمانی در این راستا دست پیدا کند.

پلی که بین دو نیم کره چپ و راست دانش آموز سبب تعامل اطلاعات می شود این مهم را برای کودکان شما فراهم می آورد علاوه بر رسیدن به موفقیت در زمینه محاسبات ذهنی در بسیار فرایند های دیگر نیز خوش بدرخشند. پویای ذهن، تصویر سازی ذهنی، افزایش ظرفیت ذهن، افزایش قدرت یادگیری و بسیاری مزیت های دیگر تنها بخشی از مزایای است که با بهره گیری از کلاس های آموزشی چرتکه از آن فرزند شما می شود.( در مقاله ارتباط چرتکه با ریاضی چیست این مساله کامل تر شرح داده شده است. )

ساختار چرتکه چگونه است؟

چرتکه در شکل اصلی شبیه به یک قاب مستطیلی شکل طراحی شده است. این وسیله ساده از چند میله به صورت عمودی طراحی و ساخته شده است تعداد میله ها و مهره های که بر روی میله ها وجود دارد همیشه یکسان و هم اندازه بوده است. این شکل طراحی به کاربر این امکان را می دهد که به راحتی بتواند چهار عمل اصلی را در محاسبات ریاضی به انجام برساند. حتی گاها برای محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد نیز از چرتکه استفاده می شود. یک میله به صورت افقی فضای داخلی قاب را به دو قسمت تقسیم کرده است؛ یعنی میله های عمودی با استفاده از این میله افقی به دو بخش با اندازه های متفاوت تقسیم شده اند. دانش آموز با حرکت دادن مهره های که بر روی میله ها قرار داده شده است فرایند محاسبات را در کمترین زمان ممکن به انجام می رساند.

چرتکه از قسمت های مختلفی از قبیل مهره ها، میله ها، کف و خط تراز تشکیل شده است و هر کدام بر اساس کارایی که در پی دارند علاوه بر شکل ظاهری متفاوتی که دارند جنس متفاوتی نیز به خود اختصاص داده اند. در ساخت مهره ها عموماً از ماده صنعتی ABC که دارای خاصیت مقاومتی بسیار بالایی است استفاده می شود. این جنس از محصول در برابر حرارت، جریان الکتریسیته بسیار مقاوم هستند. میله ها به دو صورت پلاستیکی و استیل طراحی و ساخته می شوند. میله های پلاستیکی سبک تر و در عین حال شکننده تر و میله های آهنی سنگین تر و شکیل تر هستند. خط تراز گاها هم رنگ با بدنه اصلی چرتکه ساخته می شود و گاهی از یک رنگ متفاوت برای خط تراز کمک گرفته می شود تا تصویر سازی ذهنی ساده تر به انجام برسد و القاء تصویر چرتکه برای کاربر با سهولت بهتری به انجام برسد.

رنگ زرد عموماً برای خط تراز در نظر گرفته می شود که این رنگ سبب خوش بینی، اعتماد به نفس، دوستی و قدرت عاطفی همراه با برونگرایی می شود. رنگ سرخابی برای مهره ها سبب چشم نواز تر شدن چرتکه با ترکیب دو رنگ زرد و سرخابی در کنار یکدیگر می شود. رنگ مشکی عموماً برای بدنه چرتکه در نظر گرفته می شود و خاصیت روانی مثبت و امنیت عاطفی را در یک چهار چوب بسته فراهم می سازد.

آیا دانش آموز همیشه باید چرتکه را با خود همراه داشته باشد؟

چرتکه و یاد گیری آن در روزهای شروع آموزش باید همراه دانش آموز باشد و تکرار مکررات در فرایند محاسبات با استفاده از چرتکه سبب می شود که دانش آموز به راحتی بتواند تصویر چرتکه را در ذهن خود تداعی کند. شاید از خود بپرسید آیا برای انجام محاسبات باید همیشه دانش آموز با خود چرتکه به همراه داشته باشد؟ بله برای روزهای آغازین نیاز است چرتکه در کلاس های آموزشی همراه دانش آموز باشد؛ اما به مرور زمان پس از شکل گیری روش های محاسبات در ذهن دانش آموز و فرایند یادگیری استفاده از انگشتان دست به جای چرتکه سبب می شود علناً نیاز به ابزار محاسباتی برای دانش آموز کم رنگ و کم رنگ تر شود.

کودک نابغه در حال محاسبه

 مزیت های بهره گیری از چرتکه چیست؟

چرتکه و یاد گیری آن در روزهای شروع آموزش باید همراه دانش آموز باشد و تکرار مکررات در فرایند محاسبات با استفاده از چرتکه سبب می شود که دانش آموز به راحتی بتواند تصویر چرتکه را در ذهن خود تداعی کند. شاید از خود بپرسید آیا برای انجام محاسبات باید همیشه دانش آموز با خود چرتکه به همراه داشته باشد؟ بله برای روزهای آغازین نیاز است چرتکه در کلاس های آموزشی همراه دانش آموز باشد؛ اما به مرور زمان پس از شکل گیری روش های محاسبات در ذهن دانش آموز و فرایند یادگیری استفاده از انگشتان دست به جای چرتکه سبب می شود علناً نیاز به ابزار محاسباتی برای دانش آموز کم رنگ و کم رنگ تر شود.

در کلاس های آموزشی از تکنیک دیداری، تکنیک شنیداری و تکنیک تصویر سازی که برای کودکان ۵ تا ۷ سال در طی چهارده ترم و برای دانش آموزان هشت تا دوازده سال در طی ۱۱ ترم بهره گرفته می شود. با کمک چرتکه فرزند شما در سنین بالای ۵ سال به راحتی می تواند با سرعتی بالاتر از ماشین حساب اعمال ریاضی را به ثبت برساند و این مهم قدرت خلاقیت و بهره گیری از حافظه کودک را شکل جدی تری می بخشد. یادگیری درست چرتکه و اصول مرتبط با ریاضی نه تنها به دانش آموز کمک می کند که در این درس موفق باشد بلکه از لحاظ گرامری دانش آموز به درک بهتری دست پیدا می کند. از همین رو اگر بخواهیم به مزیت های چرتکه اشاره ای داشته باشیم می توانیم به:

  • به کار گیری همزمان دو دست در فرایند محاسباتی به وسیله چرتکه
  • پل زدن بین دو نیم کرده راست و چپ که این امر تنها به لطف چرتکه و محاسبات ذهنی فراهم می شود.
  • تحرک بین چشم، دست و ذهن به صورت همزمان و اشراف داشتن بر هر سه مورد خود یک مزیت بارز به شمار می آید.
  • ایجاد حس آرامش در کلاس درس ریاضی با طی کردن دوره های آموزشی چرتکه
  • مثبت اندیشی و ایجاد یک نگرش جدید برای خلق ایده های جدید
  • تمرین هر روزه چرتکه سبب می شود صبر تا رسیدن به فردای بهتر در کودک شما تقویت شود
  • تمرکز کامل در کلاس درس برای رسیدن به یک رکورد زنی شگفت انگیز سبب می شود که دانش آموزان با انگیزه بیشتری در پرسه های درسی خود گام بردارند.
  • توانایی بهره گیری از قدرت شنیداری بالاتر با کمک گرفتن از حافظه تصویری که برای گوش دادن به شمارش اعداد به این امر بسیار نیاز است.

چرتکه در نظام آموزشی کشور و در سطح بین المللی

دشوار بودن جدول ضرب از همان روزهای آغازین تحصیلی نشان از ضعف در این راستا دارد. این روزها به لطف کلاس های آموزشی چرتکه این امر مهم به شکلی متفاوت تر از تصور مسئولان نظام آموزشی حل شده است. همین امر سبب شده است که کشورهای آسیایی به چشم دیگری در این مسابقات شبیه به یک رقیب به دانش آموزان توجه داشته باشند. پس در کلام نهایی می توانیم بگویم همان قدر که آموزش زبان فارسی و زبان انگلیسی برای دانش آموز نیاز به شمار می آید باید به مبحث تخصصی ریاضیات نیز توجه شود.

چرتکه این روزها یکی از پایه های ثابت روند آموزشی در کشور در مقطع دبستان مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که در کشور دانش آموزان بسیار با استعداد و در دوره های دانشگاهی دانشجویان نخبه بسیاری را شاهد بوده ایم اما کم و کاستی های که در راستای آموزش ریاضیات مشاهده می شود سبب شده است به این موضوع بسیار با دقت بیشتری توجه شود. دانش آموزان ما در المپیاد ها همیشه به موفقیت های چشم گیری دست پیدا می کنند اما همیشه این سؤال مطرح بوده است که چرا در درس ریاضی با این حجم از هوش و استعداد ایرانی ها همیشه با مشکل روبرو بوده اند. دلیل این امر چیزی نیست مگر شیوه های آموزشی که سبب شده است دانش آموز به راحتی نتواند فرایندهای اصلی محاسبات را به انجام برساند.

بهره گیری از چرتکه این امر مهم را فراهم آورده است که دانش آموزان ایرانی در این راستا موفق تر از سایر کشورها گام بردارند. علاوه بر کشور عزیزمان ایران تا کنون هشتاد کشور برتر جهان عضو سیستم محاسبات ذهنی و چرتکه ای در سطح بین‌المللی هستند. این امر خود یک مزیت بارز به شمار می آید که سبب می شود دانش آموزان خاص تر از هر زمان دیگری خود را در سطوح بین المللی محک بزنند و به توانمندی های خود واقف شوند. این روزها کشورهای همچون چین، کانادا، آمریکا، انگلستان، کلمبیا، سنگاپور، هندوستان، مصر، مالدیو، استرالیا، کشورهای حوزه خلیج فارس و بسیاری کشورهای دیگر در این دسته بندی قرار داده شده اند.

چرتکه تا کنون بیش از هشتاد نماینده در جهان را در لیست خود قرار داده است و ایران در رده چهل و نهمین عضو این مجموعه قرار دارد که این امر خود افتخاری برای ما به شمار می آید. طی برگزاری بیست دو دوره مسابقات بین المللی در سال های ۹۵ الی ۹۶ به صورت متوالی به کسب مقام اول نائل شود. دانش آموزان مستعد و کوشای خود در زمینه محاسبات ذهنی توانست در بین ۷۸ کشور جهان پرچم عزیزمان را با کسب مقام اول به اهتزاز در بیاورد.

پاسخ دهی به سوالات مقاله و دریافت هدیه ۱۰ درصدی تخفیف ثبت نام شکوفاکیدز

۱۳۹۸-۵-۲۲ ۱۱:۱۲:۱۲ +۰۰:۰۰

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

تلفن: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

فکس: 458 761-9562

وبسایت: ThemeFusion

نوشته‌های تازه