چرتکه ذهنی چیست و چه تاثیری در درک مفاهیم ریاضی دارد؟

چرتکه ذهنی

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ی جامع چرتکه چیست؟ را نیز مطاله بفرمایید

چرتکه ذهنی چیست؟ محاسبات ریاضی به صورت ذهنی تعریف ساده این علم می باشد، چرتکه یکی از قدیمی ترین ابزارهای است که به جهت محاسبه از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. چرتکه برای اولین بار در چین ساخته و سپس وارد ژاپن شد و با یک سری تغییرات با شکلی متفاوت وارد چرخه محاسبات دنیای ریاضی شد. چرتکه بر حسب تغییرات اعمال شده از سیستم یک به چهار تبدیل شد و به سادگی چهار عمل اصلی ریاضی که جمع، تفریق، ضرب و تقسیم است را به انجام می رساند. با استفاده از این فن سرعت محاسبات رشد بسیار زیادی پیدا کرد به شکلی که به صورت همزمان می توان مراحل انتزاعی و عینی را مورد توجه قرار داد. یکی از مواردی که برای استفاده از آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است شرایط سنی است. بسیار توصیه شده است که درس محاسبات چرتکه از سنین کودکی به عنوان یکی از دروس پایه همانند ریاضیات به دانش آموزان آموزش داده شود. هدف از این کار رشد ذهنی کودکان است و افزایش تمرکز، خوب گوش دادن، تصویر سازی اعداد در ذهن به شیوه صحیح و منطقی است. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا شما را با اما و اگر های که پیرامون استفاده از چرتکه ذهنی بسیار مرسوم شده است آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا متفاوت تر از همیشه محاسبات ریاضی را در فرزندان خود پرورش دهید. امری که در ایران بسیار به آن کم توجهی شده است و همین امر بار علمی محاسبات را در ایران بسیار در سطح پایینی در کل دنیا نشان داده است.

چرتکه ذهنی و فرایند محاسبات آن

چرتکه ذهنی و فرآیند محاسبات

چرتکه ذهنی این امکان را در اختیار دانش آموز قرار می دهد که از هر دو دست به جهت یک محاسبه دقیق بهره بگیرد. این عمل باعث رشد بین دو نیم کره ی چپ و راست مغز می شود. عملیات مغز به یک عملیات ضرب دری تشبیه شده است. به شکلی که اگر شما با دست راست خود کار کنید نیم کره سمت چپ مغز شما فعال می شود و اگر شما با دست چپ خود کار کنید نیم کره سمت راست مغز شما فعال می شود. در زمان یاد گیری چرتکه افراد باید با هر دو دست خود کار کنند و از محاسبات خود به یک نتیجه گیری منطقی برسند. به همین دلیل فرکانس موج بتا در مغز تولید می شود. زمانی که فرکانس موج بتا تولید می شود بازدهی مغز بالا رفته و سبب تقویت قوه یادگیری در مغز می شود. نه سال پیش در طی تحقیقاتی که در انجمنی به نام کیمز صورت گرفت اعضای این مجموعه با این سؤال روبرو شدند که چرا کشوری مثل ایران با وجود این همه دانشمند و نخبه در محاسبات به نسبت سایر دروس ضعیف تر عمل کرده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته به این نتیجه رسیدند که در کشورهای مثل مجارستان، ژاپن، اندونزی و بسیاری کشورهای دیگر درسی به نام چرتکه از بدو ورود به مدرسه تدریس می شود و همین امر نشانه موفقیت دانش آموزان در محاسبات در رده های بالا تر شده است. در حالی که در ایران درسی به نام چرتکه و محاسبات ذهنی وجود ندارد

فرآیند یادگیری چرتکه ذهنی در ایران

چرتکه ذهنی از نه سال پیش تا کنون وارد سیستم آموزشی کشور شده است. دو سال پس از ورود این بازی ذهنی به داخل کشور تمام سیاست مداران و اساتید برتر دنیا چشم خود را به ایران دوختند تا روند هوش ایرانی ها را در این مسابقات محک بزنند. همان طور که تصور می شد ایران بار دیگر خوش درخشید و توانست بیشترین امتیازات را در مسابقات بین المللی از آن خود کند. دانش آموزان ایرانی در این مسابقات به راحتی توانستند چهار عمل محاسبات ضرب، تقسیم، جمع و تفریق را به سادگی به انجام برسانند. این فرآیند به صورت کاملاً ذهنی به انجام می رسید که سبب شگفت زده کردن افراد متخصص در این فن شد. سؤالی که این روزها بسیار با آن روبرو هستیم این است که بچه های ایرانی تا چند آیتم را می توانند به صورت ذهنی در ذهن خود به انجام برسانند؟. باید بگویم بچه های ایرانی بسیار باهوش و با استعداد هستند و چهل الی پنجاه آیتم را به راحتی می توانند در محاسبات خود به انجام برسانند. سؤال بعدی که همیشه پرسیده می شود این است که تا چند عدد را می توان با استفاده از چرتکه به انجام رساند؟ در جواب به این سؤال می توانیم بگویم انتهای اعداد ما کجاست؟ مسلماً بی نهایت پس تا بی نهایت رو با استفاده از چرتکه می توان محاسبه کرد. سطح آموزشی کشور به قدری پیشرفت کرده است که این روزها به های می توانند ضرب های چهار رقم در چهار رقم را به راحتی و در کمترین زمان ممکن به صورت ذهنی به انجام برسانند.

فواید استفاده از چرتکه چیست؟

چرتکه ذهنی به دانش آموز این امکان را می دهد که به بهبود درک مفاهیم ریاضی دست پیدا کنند. همچنین به سادگی مهارت های محاسباتی را سریع تر و بهتر از قبل پیش ببرند. چرتکه ذهنی افزایش حل مسئله را افزایش می دهد و از سوی دیگر توجه بیشتر به دستور العمل ها را در دانش آموزان تقویت می کند. افزایش اشتیاق به شنیدن یکی از مهم ترین مواردی است که با فن یادگیری چرتکه در دانش آموز رشد پیدا می کند. همین امر سبب می شود حافظه و پرورش دادن هر دو نیم کره ذهن بیشتر شود. افزایش قدرت مهارت ذهنی و افزایش اطمینان و اعتماد به نفس در کودکان از جمله مزایای دیگر یادگیری و استفاده از چرتکه به شمار می آید. در نهایت آموزش و محاسبات دقیق و اصولی ریاضیات سبب می شود استقامت بالا رفته و فشار و استرس به حداقل ممکن برسد. بدون تردید در کنار فرآیند سریع تر محاسبات با یادگیری چرتکه به سادگی می توان کودکان را از شر بیماری های که در کهن‌سالی برخی از افراد به آن دچار می شوند در امان نگه داشت. محاسبات ذهنی یک منبع بی نهایت است که هیچ ماشین حساب و کامپیوتری توان مقابله با ذهن انسان را ندارد و چرتکه ذهنی این بخش از مغز را رشد می دهد. بالا رفتن ظرفیت حافظه به جهت یادگیری یکی از اصلی ترین اصولی است که با چرتکه می توان به آن دست پیدا کرد.

چرا یادگیری چرتکه از دوران کودکی اهمیت دارد؟

چرتکه ذهنی امری است که اگر از کودکی در ذهن پرورش داده شود قابلیت های بسیاری را در فرد پرورش می دهد. ذهن انسان تا حدود بسیار زیادی به محیط خارجی بستگی دارد نه عوامل ژنتیکی. هر انسانی در بدو تولد با یک مغز نابالغ متولد می شود و در طی دوران کودکی زمان زیادی را صرف رشد آن می کند. در سن ده سالگی ۹۹ درصد از مغز به رشد نهایی می رسد. می توان نتیجه گرفت دوران کودکی نقش بسیار مهمی در رشد مغزی افراد دارد و بعد از این دوره شانس بلوغ و رشد مغزی در کودکان بسیار محدود می شود. بر اساس گفته های گاردنر هوش عبارت است از توانایی بشر در حل مشکلات و یا ساختن چیزی که آن مشکل را حل کند. تمرین با چرتکه به صورت تمرین تصور ذهنی باعث افزایش قدرت حافظه و شکل گیری مناسب ذهن برای کودکان می شود. تمرین سرعت باعث واکنش بهتر در کودکان می گردد. به همین خاطر توصیه می شود از سنین کودکی آموزش چرتکه به دانش آموزان آغاز شود تا با ساخت یک تصویر مجازی در ذهن رشد محاسبات ذهنی در کودکان رشد پیدا کند. به صورت ساده تر می توان گفت کودک با ساخت یک چرتکه مجازی در ذهن خود و با بالا رفتن سرعت محاسبات خود این بار بدون حضور چرتکه و تنها با دستان خود به محاسبات عدد می پردازد.

روش آموزش چرتکه به چه صورت است؟

چرتکه ذهنی نیازمند تمرین است به همین خاطر علاوه بر کلاس های آموزشی نیاز است در منزل نیز دانش آموز با چرتکه و محاسبات ذهنی خود را مشغول کند. محاسبات جمع، تفریق، ضرب و تقسیم در سه مرحله به دانش آموزان آموزش داده می شود. در مرحله اول آموزش با چرتکه آغاز می شود و به دانش آموز روش کار با آن و محاسبات آموزش داده می شود. سپس با حذف چرتکه از دانش آموز خواسته می شود بدون استفاده از آن با ساخت یک چرتکه در ذهن خود به محاسبه بپردازد و در مرحله سوم به دلیل تمرین و ساخت یک چرتکه ذهنی در ذهن دانش آموز این فرآیند به صورت ذهنی در کمترین زمان ممکن در ذهن دانش آموز به انجام می رسد. می توان تکنیک ها را به سه دسته تکنیک شنیداری، تکنیک دیداری و تکنیک تصویر سازی تقسیم و طبقه بندی کرد. آموزش چرتکه توسط هر دو دست سبب می شود هر دو نیم کره مغز شروع به فعالیت کند و همین امر با عنوان ورزش اعصاب شناخته شده است. در این روش تمرکز و تخیل بسیار اهمیت دارد و همین امر سبب می شود تصویر چرتکه در ذهن آغاز شود. در مرحله دوم آموزش سرعت است به شکلی که به دانش آموز آموزش داده می شود که سریع سؤالات را تجزیه و تحلیل کرده و به آن پاسخ دهند. مرحله سوم آموزش سرعت است و به دانش آموز کمک می شود خوب پاسخ بده و خود نتیجه بگیرد و قضاوت کند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ی جامع چرتکه چیست؟ را نیز مطاله بفرمایید

۱۳۹۸-۵-۱۵ ۱۱:۵۸:۱۸ +۰۰:۰۰

درباره نویسنده:

لیلا کاشفی هستم از سال 87 فعالیتم رو در زمینه آموزش کودکان و در سال 92 آموزش محاسبات ذهنی را شروع کردم ، اکنون دانسته ها و تجربیاتم را در این وبلاگ برای شما عزیزان به اشتراک می گذارم.

یک دیدگاه

  1. موسی اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در۱:۲۸ ق.ظ - پاسخ

    خیلی مطالب اموزنده ومفیدبود ممنونم

پیام بگذارید

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

تلفن: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

فکس: 458 761-9562

وبسایت: ThemeFusion

نوشته‌های تازه