7 دلیلی که کودک شما باید رباتیک بداند

رباتیک برای کودکان

رباتیک برای کودکان به معنی آموزش در زمینه علوم پایه، فناوری، ریاضی و مهندسی است. امری که به کودکان ما بسیار کمک می کند تا در دنیای مدرن امروز از چرخه پیشرفت تکنولوژی عقب نمانند. علم رباتیک به کودکان می آموزد که از طریق بازی و سرگرمی اطلاعاتی را پیرامون جهان برنامه نویسی به روشی کاملاً مهندسی بیاموزند. این امر علاوه بر خلاق تر شدن ذهن کودکان به آن ها امکان آموزش رباتیک را با ساده ترین حالت ممکن نیز می دهد. این رشته در بیشتر کشورهای توسعه یافته یکی از دروس اصلی دانش آموزان به شمار می آید. از همین رو به تازگی در کشور ما نیز در حوزه آموزش و پرورش این درس به شکل کاربردی مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما سؤالی که مطرح است این است که این علم چه فوایدی برای کودکان دارد و چه قابلیت های را در اختیار آن ها قرار می دهد. اگر بخواهیم به علم رباتیک در یک نگاه کلی نظر بیندازیم می توانیم به موارد فوق اشاره ای داشته باشیم

  • سرگرم کردن کودکان و پرورش ذهن کودک
  • روشی بسیار کارآمد برای آموزش برنامه نویسی
  • مهارت آموزی برای آینده کودکان
  • برای کودکان فعال با ضریب هوشی بالاتر بسیار کارآمد است
  • با یادگیری رباتیک بروز علوم جدید ساده تر دنبال می شود.

سه دوره معروف رباتیک

رباتیک برای کودکان و کاربرد آن در ریاضی

رباتیک برای کودکان و درک مفاهیم ریاضی که برای برخی از دانش آموزان سخت و دشوار است این امر را ساده تر از همیشه دنبال می کند. برخی از ربات ها این امکان را برای دانش آموز فراهم می آورد که به صورت تعاملی به فراگیری مفاهیم ریاضی بپردازند؛ اما برخی از ربات ها خود به تنهایی به آموزش ریاضی به عنوان یک مدرس می پردازند.

رباتیک برای کودکان و کاربرد آن در علوم پایه

رباتیک برای کودکان در علوم پایه در واقع قلب این رشته را تشکیل می دهند. در دنیای پیرامون ما اتفاق های بسیاری در حال به وقوع پیوستن است. به عنوان مثال مریخ نورد ناسا یک ربات را طراحی کرد تا بتواند اطلاعات خود را از مریخ با زمین به راحتی مخابره کنند. زمانی که این مسائل برای کودک شفاف سازی می شود او با قدرت کارکرد ربات ها و نحوه عملکرد آن آشنا می شوید. از سوی دیگر دانش آموز به راحتی می تواند علوم پیوسته به علوم پایه همانند علم و الکتریسیته و انرژی خورشیدی را ساده تر از گذشته درک کند.

رباتیک برای کودکان و کاربرد آن در برنامه نویسی

رباتیک برای کودکان در جنبه های متفاوتی کاربرد دارد. برنامه نویسی و کد نویسی شاید در ابتدا امری پیچیده و دشوار باشد؛ اما کودک به سادگی پس از ارتباط ساخت ربات با برنامه نویسی به این درک می رسد که برنامه نویسی یک مفهوم انتزاعی است. همین امر سبب می شود که یادگیری کدهای برنامه نویسی برای کودک ساده تر از گذشته دنبال شود. طراحی و ساخت ربات توسط کودک به او در درک نحوه کد نویسی و تأثیر آن در جهان واقعی در آینده بسیار کمک می کند.

رباتیک برای کودکان و کاربرد آن در مهندسی

رباتیک برای کودکان از طریق آموزش های ریاضی و مهندسی سبب می شود کودکان دست به کشف اطلاعات جدید بزنند. این مهم سبب می شود با استفاده از علم رباتیک وسایلی را ساخته و به نمایش گذارند که شاید قابلیت استفاده نداشته باشد و حتی به عنوان یک اسباب بازی شناخته نشود؛ اما قطعاً این علم سبب می شود که در آینده یک مهندس با تجربیات بسیار سازنده راهی بازار کار شود. از سوی دیگر دانش آموز به سادگی می تواند با بهره گرفتن از اطلاعات دانش مهندسی و ساخت سازه ها و ماشین های مهندسی دست به اختراعات متفاوت بزند. طراحی و عملکرد ساخت ربات شاید در ابتدا برای کودک جنبه سرگرمی داشته باشد اما بدون تردید این بازی سبب ایجاد یک حس انگیزشی بسیار قوی در کودک می شود.

رباتیک برای کودکان و کاربرد آن در مهندسی

رباتیک برای کودکان و سکوی برای پرتاپ

رباتیک برای کودکان با ساخت یک ربات این امکان را در اختیار آن ها قرار می دهد که اما و اگر های متفاوتی را کشف کنند. برخی از دانش آموزان در کلاس های رباتیک به این مهم دست پیدا کرده اند که این فن شاید انگیزه ای باشد برای یادگیری مکانیک به همین خاطر به جدا کردن اجزای لوازم خانگی پرداخته اند. از سوی دیگر علم رباتیک در برخی از دانش آموزان علاقه مندی آن ها را به چاپ و برنامه نویسی سه بعدی بسیار قوی کرده است. می خواهیم بگویم زمانی که زمینه برای رشد و خلاقیت باز می شود دانش آموزان به راحتی می توانند با یک رویکرد فردی احساسات و علایق خود را بروز دهند.

رباتیک برای کودکان و تقویت حس رهبری در کودک

رباتیک برای کودکان در آینده شغلی آن ها بسیار اثر گذار است. مهم نیست که کودک چه شغل و سمتی را انتخاب می کند؛ زیرا در هر شرایطی این مهم برای او فراهم می شود که نظرات خود را به صورت کاملاً شفاف بیان کند و نوع ادبیات و بیان او به شکلی بسیار شیوا نظرات او را بیان می کند. زمانی که دانش آموزان به ساخت ربات می پردازند گاها مشاهده می شود که برخی از آن ها به خوبی با بیان نظرات خود کمی و کاستی ها را مرتفع می کنند و به خوبی نظرات خود را شبیه به یک رهبر عنوان می کنند. از سوی دیگر برخی از کودکان شاید قدرت بیان نظرات خود را نداشته باشند اما بسیار هوشمندانه در پشت صحنه به کار برنامه نویسی می پردازند تا کاربردی ترین هدف را در یک فعالیت گروهی دنبال کنند. این امر سبب می شود فارغ از رشته تحصیلی که کودک در آینده به آن دست پیدا می کند به عنوان یک رهبر به رهبری تیم خود بپردازد.

رباتیک برای کودکان و فعالیت در دنیای مجازی

رباتیک برای کودکان به آن ها این امکان را می دهد که اطلاعات و اختراعات جدید خود را در دنیای مجازی به سرعت منتشر کنند. بدون تردید همه شما خوب می دانید که جدا شدن از دنیای مجازی غیر ممکن است و همین امر به دانش آموز از کودکی می آموزد که نحوه درست ارتباط با دیگران را بیاموزد. این گونه رفتار بر فرض ایده های خود را با ما به اشتراک بگذارید به کودکان جرئت اظهار نظر و بیان عقاید آن ها را می دهد و از کودکی آن ها را با یک اعتماد به نفس بسیار قوی پرورش می دهد. آموزش رباتیک و آموزش دادن ارتباط و تویت کردن یک پست و پاسخ های درست و اصولی دادن به پست مد نظر مانع از آسیب دیدگی او در دوران نوجوانی می شود؛ زیرا از همان کودکی به او آموزش داده شده است که دهکده جهانی جزئی از زندگی اوست و برای پیشرفت و رشد کردن می تواند پله ای برای ترقی او باشد.

رباتیک برای کودکان و مشارکت در گروه های اجتماعی

رباتیک برای کودکان سبب می شود که مشارکت در گروه های اجتماعی در دنیای واقعی بسیار ساده تر از سایرین برای آن ها صورت بگیرد. به عنوان مثال کودک به سادگی بدون غیبت کردن در سر کلاس درس با انگیزه بسیار قوی آماده می شود. به این دلیل که حضور در کلاس های رباتیک به کودکان این امکان را می دهد که با بازی و سرگرمی به آموزش نیز بپردازند. منزوی نشدن کودک، یادگیری مباحث جدید با شور و هیجان بیشتر، بالاتر رفتن نمرات دانش آموزان و پیشرفت تحصیلی همگی از جمله عواملی است که با آموزش رباتیک در دانش آموز تقویت می شود. امری که شاید نوجوان های که این آموزش را ندیده اند به سختی برایشان فراهم شود و قدرت حضور در اجتماع و کارهای گروهی برای آن ها کمی سخت و طاقت فرسا باشد. در حالی که با آموزش رباتیک این مهم به سادگی برای دانش آموزان مهیا می شود.

رباتیک برای کودکان و کلام آخر

رباتیک برای کودکان شاید در آینده از آن ها یک مهندس یا یک نخبه ریاضی به اجتماع تحویل ندهد؛ اما بدون تردید آموزش علم رباتیک در کلاس های گروهی و مشارکت داشتن دانش آموز در بحث و تبادل و نظر خیلی چیزها را برای او روشن می کند. اگر دانش آموزی نتواند رباتی را به درستی بسازد و از آن بهره بگیرید شاید به سمت برنامه نویسی و کارهای از این دست روی آورد. یا حتی اگر دانش آموز هیچ کدام از این دو کار را به درستی آموزش نبیند به سادگی می تواند با مشارکت در کارهای گروهی حس رهبری و مدیریت را در خود پرورش دهد. علم رباتیک علمی است که نیاز به فعالیت گروهی دارد و همین امر دانش آموزان را تشویق می کند که در سر کلاس درس حضور پیدا کنند و با ذوق و شوق کودکانه خود به ساخت ربات های دست ساز بپردازند و از راه اندازی آن لذت ببرند. در نهایت می توانیم بگویم علاوه بر دانش آموزان معلمین به سادگی می توانند به این موضوع دست پیدا کنند که دانش آموز در چه زمینه ای فعال تر است و به جهت پرورش آن تلاش و کوشش خود را بیشتر کنند. بدون تردید با یک تغییر نگرش در شیوه آموزشی و تربیتی دانش آموزان در آینده فواید این مهم در بازار کار و فعالیت های روزمره دانش آموزان نمود پیدا می کند.

۱۳۹۸-۱-۲۷ ۱۲:۴۰:۳۲ +۰۰:۰۰

درباره نویسنده:

صابر معتمدی هستم، بیش از 5 سال هستش که در رشته برنامه نویسی به صورت حرفه ای فعالیت میکنم و پروژه های بزرگ و کوچک زیادی رو انجام دادم، علاقه مند به آموزش برنامه نویسی به کودکان و دانشجویان این رشته می باشم.

پیام بگذارید

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

تلفن: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

فکس: 458 761-9562

وبسایت: ThemeFusion

نوشته‌های تازه