برنامه نویسی برای کودکان و خردسالان

برنامه نویسی کودکان چیست

برنامه نویسی برای کودکان در دنیای مدرن امروز که همه چیز بر پایه تکنولوژی در گردش است امری بسیار مهم تلقی می شود. امری که بسیار در دنیای کار قابلیت استفاده دارد و دانش آموزان به سادگی می توانند در آینده شغلی خود موفق عمل کنند و به سادگی وارد بازار کار شوند. برای شکوفا شدن استعداد کودک راه های بسیاری برای آموزش برنامه نویسی پیش رو است. به راحتی می توان در حوزه های
• کدنویسی برای ربات ها
• کد نویسی برای ماینکرفت
• کد نویسی گیم
• کد نویس برای پهباد
• کد نویسی و طراحی سایت
• کد نویسی و ساخت اپلیکیشن
و بسیاری موارد دیگر راه را برای آموزش به کودک باز کرد. این امر سبب می شود دانش آموز بر حسب علاقه و مهارتی که دارد دست به فعالیت بزند و راه خود را از همان کودکی در مسیر تکنولوژی مشخص و معین کند. این روزها شاید نیاز به آب، صلح و آرامش بیشتر از هر چیز دیگری احساس شود. ا ما با پیشرفت تکنولوژی و فناوری افراد خبره و توانمند برای برنامه نویسی بسیار جای خالی شان حس می شود. به همین خاطر با پرورش نسل جدید به سادگی می توان این قابلیت را فراهم آورد که نیاز به برنامه نویس حرفه ای در عصر پیش رو کمتر از دوره ای که در آن زندگی می کنیم احساس شود. این امر نشان از موفقیت کاری دانش آموزان امروز در عصر کاری آینده دارد. با ما همراه باشید اگر دغدغه شما هم آموزش و مهارت های جدید برای فرزندتان است.

کد نویسی برای کودکان

برنامه نویسی برای کودکان و تخصص حرفه ای

برنامه نویسی برای کودکان شاید در نگاه اول کار ساده ای باشد اما این طور نیست که هر کسی یک ایمیل ساخت و توانست در دنیای مجازی به تعامل اطلاعات بپردازد را یک برنامه نویس نامید. بلکه زمانی می توان به یک دانش آموز نام برنامه نویس داد که بتواند گجت های دیجیتال را در دست بگیرد و با خلاقیت و نوآوری خود ایده های جدیدی را به کار ببند. برنامه نویسی علمی است که باید به دانش آموز آموخته شود. ما نمی توانیم بگویم کسی که چند کلمه انگلیسی می داند یا سواد کار با کامپیوتر را دارد یا بر فرض می تواند یک وسیله خانگی را تعمیر کند بگویم فردی حرفه ای در این زمینه است. بلکه افرادی که به صورت تخصصی دوره می بینند مهارت آموزش یادگیری و آموزش زبان انگلیسی را فرا می گیرند. یا اینکه به سادگی می تواند صفر تا صد مشکلات کامپیوتری شما را مرتفع کند یک فرد متخصص در این راستا نامیده می شود. برنامه نویسی هم به همین شکل است قطعا کودکی که به درستی در این راستا آموزش می بیند می تواند زندگی خود و افراد دیگر را با کیفیت تر از قبل در آینده رهبری کند. حال شاید از خود بپرسید چگونه می توانیم فرزندان خود را با این علم آشنا کنیم. بدون شک فن کد نویسی و برنامه نویسی امری است که گاهی به صورت تیمی از طریق کلاس های آموزشی و گاها به صورت انفرادی توسط نبوغ فردی دانش آموز رشد پیدا می کند.

برنامه نویسی برای کودکان و تخصص حرفه ای

برنامه نویسی برای کودکان و رویکرد کشورهای دیگر

برنامه نویسی برای کودکان درست شبیه به علمی شده است که در دنیای مدرن امروز ندانستن آن یک نقص در آموزش به شمار می آید. اگر خاطرتان باشد در سال ۱۹۹۸ همیشه عنوان می شد اگر کسی در سال ۲۰۰۰ به کامپیوتر و کار با آن تسلط پیدا نکند بی سواد شناخته می شود. این امر مهم امروزه در مورد برنامه نویسی نیز صدق می کند خالق زبان برنامه نویسی که برنامه های آموزشی مخصوص کودکان هشت سال به بالا را طراحی کرده است اعلام کرده در قرن بیست و یکم هر کودکی که اصول برنامه نویسی را نداند بی سواد محسوب می شود. آقای رسنیک خالق زبان برنامه نویسی بر این اعتقاد است که برنامه نویسی باید در محیطی شاد و بدون کسالت به دانش آموز آموزش داده شود. او بر این باور است که کار آموزش باید به صورت گروهی و با طراحی و به اجرا درآوردن یک طرح و ایده جدید به صورت پروژه ای دنبال شود. متولوژی آموزشی به کار گرفته شده در مورد کودکان این مهم را می رساند که اگر دانش آموز به صورت گروهی آموزش ببیند قطعا یادگیری و خلاقیت او دو چندان می شود. لزوم یادگیری برنامه نویسی امری است که تمام کشورها به این فکر فرورفته اند تا در زمینه علوم کامپیوتری و مباحث برنامه نویسی جنبشی نو به پا کنند. این امر مهم نشان از اهمیت موضوع در آینده دارد.

برنامه نویسی برای کودکان در کشور های مدرن

برنامه نویسی برای کودکان در ایران

برنامه نویسی برای کودکان امری است که در ایران که کشوری بسیار جوان محسوب می شود با نگاهی متفاوت تر از گذشته دنبال می شود. همان طور که مشهود است دنیای مدرن سبب شده است خریدهای آنلاین و خدمات شرکت ها و ارکان های دولتی با محوریت موضوع برنامه نویسی تحت وب دنبال شود. امری که نیاز به آن در آینده در بیشتر ارکان های دولتی و فضاهای مجازی به خوبی جای خالی آن احساس می شود. باید به این موضوع توجه داشته باشیم که نیاز به برنامه نویسی در آینده ای نه چندان دور در کشور به شدت احساس می شود و نیاز است دانش آموز از همین حالا دورهای آموزشی را به درستی بیاموزند تا در آینده برای خود و کشور مفید واقع شوند. در کشور ژاپن درس برنامه نویسی همانند سایر دروس به صورت اجباری بر اساس طرح ارائه شده باید آموزش داده شود. به شکلی که قوانین وضع شده بدین صورت است که در مقاطع ابتدایی از سال ۲۰۲۰ و در مدارس راهنمایی از سال ۲۰۲۱ و در دبیرستان به شکل جدی از سال ۲۰۲۲ اجرایی می شود. کشورهای همانند چین، امریکا، استونی، انگلستان و بسیاری کشورهای دیگر از جمله کسانی هستند که ایده آموزش برنامه نویسی را در سر دارند؛ بنابراین باید به این مهم در کشور رسیدگی شود زیرا در برابر نسل آینده سیستم آموزش کشور مسئول است و اگر به درستی روند آموزش دنبال نشود شرایط مناسبی برای دانش آموز فراهم نمی شود. آموزش برنامه نویسی در دوره های آموزشی باید لحاظ شود تا نسل جدید با علم روز رشد کند و نبوغ خود را پرورش دهد.

برنامه نویسی برای کودکان در ایران

برنامه نویسی برای کودکان و کلام آخر

برنامه نویسی برای کودکان همانند سایر علوم دیگر امری است که باید به صورت کاملاً جدی در نظام آموزشی به آن پرداخته شود. همانند علم رباتیک و محاسبات ذهنی که این روزها بسیار به آن پرداخته می شود. در کشورهای توسعه یافته همانند چین در خانواده ها قبل از شروع دوره پیش دبستانی برنامه نویسی و کد نویسی به کودک آموزش داده می شود. تا با شروع دوره تحصیلی این مهم که یکی از دروس اصلی به شمار می آید بدون دردسر کمتری برای کودک شفاف سازی شود. زمانی که از کودکان پرسیده شد چرا به برنامه نویسی علاقه مند هستید اکثر دانش آموزان پاسخ دادند به دلیل خلاقیت و طرح ایده های که در ذهنم دارم برنامه نویسی بسیار به من کمک می کند. یادگیری برنامه نویسی هیچ اجباری را برای دانش آموز فراهم نمی کند و به آنها کمک می کند در یک محیط خلاق و پویا به فعالیت بپردازند و همین امر علاقه مندی به این برنامه کاربردی را برای دانش آموز پر رنگ تر از سایر دروس دنبال می کند. برای این که در دنیای مدرن و پیشرفته امروز از سایر کشورهای توسعه یافته عقب نمانیم بهتر است در نگرش آموزشی کشور قدری تجدید نظر شود.

برنامه نویسی برای کودکان و کار تیمی

۱۳۹۸-۱-۲۷ ۱۲:۳۱:۵۶ +۰۰:۰۰

درباره نویسنده:

صابر معتمدی هستم، بیش از 5 سال هستش که در رشته برنامه نویسی به صورت حرفه ای فعالیت میکنم و پروژه های بزرگ و کوچک زیادی رو انجام دادم، علاقه مند به آموزش برنامه نویسی به کودکان و دانشجویان این رشته می باشم.

4 Comments

 1. زهرا اسفند ۱۲, ۱۳۹۷ در۵:۱۴ ب.ظ - پاسخ

  باسلام
  مقاله بسیار جامع و کاملی بود
  آیا موسسه شما کلاس اموزش برنامه نویسی برای کودکان هم دارد؟

  • SAUser فروردین ۲۰, ۱۳۹۸ در۱۱:۴۴ ق.ظ - پاسخ

   سلام
   بله در موسسه ما کلاس هایی در این رابطه برگزار می شود، لطفا تماس بگیرید

  • SAUser مرداد ۲, ۱۳۹۸ در۳:۰۲ ب.ظ - پاسخ

   سلام
   بله در موسسه ما کلاس هایی در این رابطه برگزار می شود، لطفا تماس بگیرید

 2. […] برای کودکان در جنبه های متفاوتی کاربرد دارد. برنامه نویسی و کد نویسی شاید در ابتدا امری پیچیده و دشوار باشد؛ اما […]

پیام بگذارید

این یک ابزارک سفارشی است

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

تلفن: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

فکس: 458 761-9562

وبسایت: ThemeFusion

نوشته‌های تازه